Na czym polega odczulanie przedsezonowe i całoroczne?

Na czym polega odczulanie przedsezonowe i całoroczne?Oceń:
Na czym polega odczulanie przedsezonowe i całoroczne?
Fot. stock.xchng

Immunoterapia polega na podawaniu stopniowo zwiększanej dawki szczepionki aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, którą podaje się przez parę lat.

Zobacz: Immunoterapia alergenowa, Skuteczność immunoterapii alergenowej, Doustne szczepionki alergenowe.

W trakcie leczenia początkowego, czyli w fazie leczenia zwiększanymi dawkami alergenu (szczepionki), zastrzyki są podawane co 1—2 tygodnie, w zależności od decyzji lekarza prowadzącego szczepienie. Dawki podtrzymujące stosuje się w odstępach 4—6 tygodni.

Odczulanie przedsezonowe stosuje się u chorych uczulonych na alergeny sezonowe, np. na trawy, drzewa, chwasty. Szczepionki podaje się co najmniej kilka tygodni przed okresem naturalnego narażenia na działanie tych alergenów (czyli przed tzw. sezonem pylenia). Następnie leczenie to przerywa się w okresie naturalnego narażenia na działanie tych alergenów (w sezonie pylenia) i powtarza według tego samego schematu przez parę lat.

Odczulanie całoroczne stosuje się u chorych na alergeny całoroczne, takie jak roztocze kurzu domowego, alergeny nabłonka i sierści zwierząt. Polega ono na tym, że po osiągnięciu dawki podtrzymującej podaje się ją w odstępach 4—6 tygodni przez kilka lat.

U niektórych chorych uczulonych na alergeny sezonowe można również zastosować odczulanie całoroczne, ale należy zmniejszyć dawki szczepionki w czasie sezonu pylenia.


Data utworzenia: 02.02.2011
Na czym polega odczulanie przedsezonowe i całoroczne?Oceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Lekarze odpowiadają na pytania

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies