×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy przy uczuleniu na jajko kurze można jeść jajka przepiórcze?

Pytanie nadesłane do redakcji:

Dzisiaj miałam odczulanie na jajko kurze. Czy mogę do ciast użyć jajek przepiórczych; czy nie zmarnuję tego odczulania?

Odpowiedziała:

dr n. med. Agnieszka Padjas
specjalista chorób wewnętrznych
Klinika Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ

Szanowna Pani, leczeniem z wyboru alergii na białko jaja kurzego podobnie jak innych alergii pokarmowych jest dieta eliminacyjna. Polega ona na okresowym (czasami na bezterminowym) usunięciu z diety pokarmu lub składnika pokarmowego, na który stwierdzono lub podejrzewa się alergię. Celem leczenia alergii czy innych stanów nadwrażliwości na pokarmy jest zlikwidowanie przyczyny objawów, jaką jest określony pokarm. W trakcie diety eliminacyjnej dochodzi do wygaszenia reakcji alergicznej w obrębie przewodu pokarmowego, błona śluzowa przewodu pokarmowego regeneruje się, poprawia się wchłanianie i trawienie pokarmów, dieta eliminacyjna prowadzi także do wygaszania ogólnoustrojowych objawów reakcji alergicznych.

Stosowanie diety eliminacyjnej stwarza często ogromny problem, zwłaszcza u chorych z nadwrażliwością na wiele alergenów pokarmowych, dzieje się tak z powodu obecności w wielu produktach spożywczych alergenów czy składników „zamaskowanych”. Ponadto restrykcyjne stosowanie diet eliminacyjnych może prowadzić do niedoborów pokarmowych, zwłaszcza u dzieci (np. osteoporoza z niedoboru wapnia u dzieci cierpiących na alergię na białko mleka krowiego).

Teoretycznie najlepszą metodą leczenia alergii pokarmowej byłoby przywrócenie choremu tolerancji na pokarmy. Badania nad „szczepieniami” chorych uczulonych na mięso ryby ekstraktem z ryby były prowadzone już w latach 30. ubiegłego wieku, jednak z uwagi na niepowodzenia i poważne skutki uboczne metody te zarzucono.

W ciągu ostatnich lat metoda tzw. odczulania, czyli immunoterapii swoistej u chorych na alergie pokarmowe ponownie budzi zainteresowanie. Próbuje się stosować zarówno odczulanie metodą podjęzykową, jak i immunoterapię doustną. W obu formach immunoterapii nie ma standaryzowanych szczepionek, co wynika m.in. z niestabilności poszczególnych cząsteczek alergenów. A to co najważniejsze, do tej pory nie przeprowadzono poprawnie zaplanowanych badań w dużych grupach chorych, uczulonych na poszczególne alergeny pokarmowe (dotychczasowe badania przeprowadzono w kilkunastoosobowych grupach chorych). Wyniki badań są niejednoznaczne, a co za tym idzie immunoterapia swoista nie jest obecnie uznaną metodą leczenia alergii na białko jaja kurzego ani na inne alergeny pokarmowe.

Osoby uczulone na jaja kurze w swojej diecie muszą zwracać uwagę również na jaja innych gatunków ptaków. Szczególnie dotyczy to jaj przepiórczych, gdyż zaobserwowano przypadki reakcji krzyżowych.

Co do spożywania ich w dniu odczulania na białko jaja kurzego, ponieważ odczulanie to ma obecnie formę eksperymentalną, nie mam zdania na ten temat.

14.03.2012
Zobacz także
  • Uczulenie na żółtko jaja kurzego
  • Uczulenie na białko jaja kurzego
  • Alergeny pokarmowe
  • Immunoterapia alergenowa (odczulanie)
Wybrane treści dla Ciebie
  • Alergia pokarmowa u dzieci
  • Alergia pokarmowa
  • Kontrowersje wokół spożycia mleka krowiego i jego przetworów
  • Nadwrażliwość na pokarmy
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta