Pytanie nadesłane do redakcji

Mam alergię na pomidory, czy po zjedzeniu ugotowanego pomidora może mi się coś stać?

Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia alergologiczna „Podgórna” w Szczecinie

Odpowiedź na pytanie jest niezmiernie trudna.

Częstość występowania alergii na pomidor w populacji polskiej nie jest znana. Szacuje się, że problem dotyczy około 6,5% mieszkańców rejonu basenu Morza Śródziemnego. Pomidor należy do roślin psiankowatych. Do grupy tej zakwalifikowano również ziemniaka, oberżynę, paprykę, tytoń, kawę i pieprz.

Alergia na pomidory najczęściej manifestuje się:

W przypadku alergii pokarmowej wywołanej uczuleniem na niektóre alergeny pomidora istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (ciężka zagrażająca życiu reakcja ogólnoustrojowa).

Najważniejsze alergeny pomidora to:

Objawy kliniczne mogą być wywołane również mechanizmami nieimmunologicznymi zależnymi od amin biogennych, takich jak: tyramina, tryptamina, serotonina występujących w dużych ilościach w pomidorach (dawna nazwa pseudoalergia).

Czy można przewidzieć możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na alergeny pomidora? W pewnym zakresie tak. W tym celu wykonuje się punktowe testy skórne z alergenem komercyjnym, oraz z alergenami natywnymi, bardziej przydatnymi w diagnostyce nadwrażliwości pokarmowej.

W przypadku testów natywnym materiałem badanym może być miąższ, skórka oraz zmiażdżone pestki pomidora. W nielicznych poradniach alergologicznych można wykonać badania z alergenami rekombinowanymi (badanie nie jest refundowane przez NFZ).

Można również przeprowadzić test prowokacji pokarmowej. U osób, u których po zjedzeniu pomidora występowały objawy kliniczne związane z mechanizmem zależnym od przeciwciał IgE, w związku z ryzykiem wystąpienia reakcji ogólnoustrojowych, badanie powinno być przeprowadzone w warunkach szpitalnych.

W niektórych przypadkach nadwrażliwości pokarmowej na pomidory możliwe jest wytworzenie tolerancji.

Podane przeze mnie dane w dużej mierze zaczerpnęłam z przepięknej pracy profesora Krzysztofa Buczyłko (druga pozycja piśmiennictwa), do której przeczytania gorąco zachęcam.

Piśmiennictwo:

Bartuzi Z.: Nowe spojrzenie na alergeny pokarmowe. Alergia. 2011, 2/48; 31-37.
Buczyłko K.: Nie tylko alergeny: pomidor. Alergia 2013, 2/56; 16-19.
Kurek M., i wsp.: Testy prowokacyjne w nadwrażliwości i alergii pokarmowej. Przegląd alergologiczny. 2005; 3: 44-50.
Panaszek B., Szmagierewski W.: Podstawy patomechanizmu alergii krzyżowej. W grupie alergenów pochodzenia roślinnego. Alergia. 2010; 3/45: 39-46.
Panaszek B., Szmagierewski W.: Źródła alergenów reagujących krzyżowo i ich znaczenie kliniczne. Alergia. 2010; 4/46: 32-37.
Kruszewski J., Kowalski M.L.(red.): Standardy w alergologii. Część I. Stanowisko Panelów Eksperckich Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Medycyna Praktyczna. 2010.