×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy wysterylizowane koty i psy też uczulają?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam w domu kotkę (zwykły dachowiec). Kilka lat temu przeszedłem alergię. Głównego alergenu nie znaleziono, a tym najbardziej uczulającym był pies syberian husky. Dzięki wspaniałej pani laryngolog po 3 dniach czułem się zdrowy i szybko wyzdrowiałem. Pies niestety jest do dzisiaj w budzie, a przez 3 lata miałem kota samca, który często przebywał na dworze i żadnej alergii na kota nie odczuwałem, a testy wtenczas nie wykazały takowej. Ale od niedawna mam właśnie kotkę, która ma 4 miesiące. I nie wiem, czy nie mylę alergii z przeziębieniem. Utrzymuje się u mnie stan podgorączkowy, osłabienie i kaszel. Czy gdyby się okazało, że mam alergię na kota, to czy istnieją jakieś skuteczne metody odczulające? A drugie pytanie, czy gdyby kotka została wysterylizowana nie będzie żadnego problemu z alergią. I jeszcze ostatnie pytanie w kontekście psa, czy gdyby został wykastrowany, mógłbym go razem z kotem trzymać w domu i problem alergii, by się skończył. Przepraszam, bo być może zbytnio się rozpisałem, ale będę bardzo wdzięczny za rzetelną i możliwie szybką odpowiedź pozdrawiam.

Odpowiedziała

dr n. med. Agnieszka Padjas
specjalista chorób wewnętrznych
Klinika Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ

Uporczywe kichanie, wodnisty katar, swędzenie i łzawienie oczu, czasami uczucie braku powietrza, świszczący oddech, swędząca wysypka czy bąble przypominające te po oparzeniu pokrzywą (pokrzywka) na skórze, występujące podczas kontaktu lub po kontakcie ze zwierzętami, np. kotem, psem, koniem, chomikiem, królikiem, świnką morską, szczurem to typowe objawy alergii na sierść i inne alergeny tych zwierząt. Stan podgorączkowy nie jest klasycznym objawem alergii na sierść zwierząt, ale może towarzyszyć reakcjom alergicznym, zwłaszcza tym nasilonym. Musi pan ponownie wykonać testy skórne lub oznaczyć we krwi stężenie swoistych IgE przeciwko alergenom kota. Fakt, że testy te w przeszłości wypadły ujemne, nie oznacza, że po 2 latach, w trakcie których miał Pan kontakt z kotem nadal tak będzie.

Alergeny kotów to nie tylko sama sierść tych zwierząt, ale także substancje wydzielane ze śliną, moczem i związki zawarte w ich naskórku. Najważniejszym kocim alergenem jest białko Fel d I. Białko Fel d I jest produkowane przez gruczoły ślinowe i łojowe zawarte w skórze, w trakcie lizania przenoszą się wraz ze śliną na sierść i naskórek, w którym białko to jest magazynowane. Samce kotów mają w skórze więcej gruczołów łojowych, a więc są bardziej alergizujące niż samice. Stwierdzono także istotne różnice w produkcji łoju i białka Fel d I u różnych ras kotów, a także, że zwierzęta po wykastrowaniu produkują mniej łoju, a co za tym idzie i białka Fel d I.

Trzeba jednak pamiętać, że Pan już ma objawy i potwierdzenie w testach, że jest pan uczulony na psa i być może także na kota, wykastrowanie tych zwierząt tego nie zmieni. Może uda się Panu znaleźć kogoś kto zaopiekuje się tymi zwierzętami, a jeśli nie, pozostaje Panu stosowanie leków przeciwhistaminowych i być może wziewnych glikokortykosteroidów i rozważnie immunoterapii swoistej, czyli odczulania na alergeny kota. Decyzje o takim leczeniu podejmuje alergolog wspólnie z pacjentem, musi pan więc udać się do specjalisty, wykonać badania dodatkowe i potem podjąć stosowne decyzje.

01.10.2013
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
  • Testy skórne
  • Astma u dzieci - mechanizmy i przyczyny
  • Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy): przyczyny, objawy i leczenie
  • Alergia na jad owadów
  • Nadwrażliwość zębów
  • Alergia na jad owadów u dzieci
  • Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)
  • Próby prowokacyjne
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Dopełniacz
Inne pytania
  • Alergeny grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria
  • Czy obrzęk Quinckego jest groźny?
  • Pokrzywka cholinergiczna
  • Czy istnieje alergia na alkohol?
  • Alergia kontaktowa u kobiet
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta