×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wiosenne rozbudzenie alergików

JD
kurier.mp.pl

- Można powiedzieć, że chorzy budzą się razem z wiosną: zauważają objawy i postanawiają rozpocząć leczenie. Zapał do leczenia trwa od dwóch tygodni do trzech miesięcy, tyle, ile trwają objawy. Potem o problemie zapominają – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Trwa Światowy Tydzień Alergii. Z tej okazji Wojskowy Instytut Medyczny oraz Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zapraszają na darmowe konsultacje. Pacjenci z tej okazji skrzętnie korzystają.

Światowy Tydzień Alergii organizowany jest z inicjatywy Światowej Organizacji Alergii (World Allergy Organization). W tym roku przypada na okres od 13 do 19 kwietnia. Do obchodów dołączyła się również Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Od poniedziałku czterech lekarzy w pomieszczeniach WIM przyjmuje nieodpłatnie, poza kontraktem z NFZ pacjentów. Akcja potrwa do czwartku i zakończy się szkoleniem dla pacjentów.

- Co roku, kiedy zaczyna się ciepła wiosna i okres dużego stężenia pyłków w powietrzu, co z kolei przekłada się na gwałtowne reakcje alergiczne u pacjentów. Można powiedzieć, że chorzy budzą się razem z wiosną: zauważają objawy i postanawiają rozpocząć leczenie – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. – Zapał do leczenia trwa od dwóch tygodni do trzech miesięcy, tyle ile trwają objawy. Potem o problemie zapominają. Przypominają sobie o nim w tym samym okresie następnego roku i szturmują gabinety lekarzy POZ czy też alergologów, prosząc o pomoc.

- Nic się nie zmieniło, podobnie jest w tym roku. My, alergolodzy jesteśmy przyzwyczajeni do takiego wiosennego pobudzenia pacjentów – dodaje dr Dąbrowiecki. - Już od tygodnia pacjenci szukają pomocy. Załzawieni, zakichani, niektórzy z objawami astmy, zastanawiają się „skąd ten kaszel”. Choroba się rozwija i z roku na rok, bez odpowiedniego leczenia, pogłębia się stan uczulenia organizmu i reakcji tkanek na alergen, który jak co wiosnę wnika do układu oddechowego czy przylepia się do skóry, wywołując objawy alergii skórnej.

Nie inaczej było podczas pierwszych dni Światowego Tygodnia Alergii. Dostępne gabinety przeżywały prawdziwe oblężenie. W ciągu kilku godzin przyjęto 60 pacjentów.

Jak czytamy na stronie Federacji, najczęstszą chorobą alergiczną, na którą cierpi od 10 do 40 proc. populacji świata, zwłaszcza dzieci, i której występowanie wciąż rośnie, jest alergiczny nieżyt nosa. WHO szacuje, że problem ten dotyczy ok. 400 mln ludzi na świecie. Kolejne 300 mln na astmę. Dodatkowo alergiczny nieżyt nosa występuje u około 80 proc. chorych na astmę. Współwystępowanie zatem tych dwóch chorób jest alarmujące, a ryzyko zachorowania na astmę wśród pacjentów z alergicznym nieżytem nosa bardzo wysokie.

17.04.2015
Zobacz także
  • Alergia dżumą XXI wieku, choruje 15 mln Polaków
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta